Poznaj sekret długiego i zdrowego życia

+48 530 044 043 | e-mail: info@vivio.pl

Zdrowie zaczyna się w jelitach! Jak o nie dbać wyjaśnia dietetyk ViVio- Sylwia Witek

Odpowiedz sobie na poniższe pytania:

• Czy dokuczają Ci sezonowe alergie?
• Czy masz zaburzenia w procesach trawienia? Czy dokucza Ci zgaga, masz wzdęcia, częste biegunki lub zaparcia?
• Czy masz zaburzenia nastroju lub zaburzenia hormonalne?
• Czy cierpisz na chorbę autoimmunologiczną?

Jeśli na więcej niż dwa pytania odpowiedziałeś/łaś: “tak”, możesz mieć tzw. nieszczelne jelito (zespół nieszczelnego/dziurawego/cieknącego jelita z ang. leaky gut syndrome). Jest to coraz częściej spotykane schorzenie.
Bariera jelitowa w przewodzie pokarmowym człowieka reguluje podstawowe procesy fizjologiczne, m.in: zapewnia transport niezbędnych dla życia płynów, elektrolitów, substancji odżywczych, zapobiega wchłanianiu substancji toksycznych i patogennych oraz koordynuje pracę układu immunologicznego, hormonalnego i nerowowego (1).

chore_jelita Zdrowie zaczyna się w jelitach!  Jak o nie dbać wyjaśnia dietetyk ViVio- Sylwia Witek

Wpływ na stan naszego jelita i flory jelitowej (To one m.in. wchodzą w skład bariery jelitowej) ma przede wszystkim dieta. Do innych czynników należą: stres, zakażenia, leki i alkohol.

Obecnie dieta przeciętnego człowieka jest bogata w tłuszcze nasycone, białko, cukier oraz znikome ilości błonnika. Taki sposób odżywiania często prowadzi do pojawienia się dysbiozy – zachwiania mikroflory jelitowej (2). W warunkach dysbiozy dochodzi do zaburzenia produkcji białek (zonuliny i okludyny) tworzących połączenia przezbłonowe w nabłonku jelitowym, co z kolei powoduje, że integralność błony śluzowej przewodu pokarmowego zostaje przerwana i dochodzi do łatwiejszego “przeciekania” przez błonę śluzową antygenów, alergenów i szkodliwych substancji pochodzenia bakteryjnego ze światła przewodu pokarmowego. W tej sytuacji bakterie, wirusy, grzyby, pasożyty, niestrawione resztki pokarmu i toksyczne produkty przemiany materii mogą wyciekać z wnętrza jelita poprzez uszkodzoną i nieszczelną błonę śluzową do krwioobiegu.

Zaburzenia bariery jelitowej, w tym mikroflory i zachwianie przepuszczalności jelita może wyprzedzać rozwój wielu chorób przewlekłych. Niestety, nie ma leku, który “naprawiałby” barierę jelitową, ale jest wiele rzeczy, które mogą zmniejszyć stan zapalny i przywrócić integralność błony śluzowej jelit i poprawić stan naszej mikroflory w układzie pokarmowym. Należą do nich m.in.:
• Dieta uboga w cukier rafinowany, alkohol i gluten, żywność wysokoprzetworzoną, a bogata w kwasy tłuszczowe zawarte m.in. w rybach i orzechach oraz warzywa zawierające błonnik;
• Stosowanie probiotyków i prebiotyków,
• Glutamina, która daje pozytywny efekt u osób z uszkodzeniem jelit po chemio- i radioterapii.

Próby przywrócenia integralności śluzówki jelita mogą trwać kilka tygodni, miesięcy, a w skrajnych przypadkach nawet kilka lat.

chore_jelita Zdrowie zaczyna się w jelitach!  Jak o nie dbać wyjaśnia dietetyk ViVio- Sylwia Witek  zdrowe_jelita Zdrowie zaczyna się w jelitach!  Jak o nie dbać wyjaśnia dietetyk ViVio- Sylwia Witek

Podawanie określonych szczepów baterii probiotycznych powoduje m.in. zmniejszenie natężenia dolegliwości bólowych głowy i liczby epizodów migrenowych oraz poprawę nastroju u osób z zaburzeniami depresyjnymi (3, 4). Podobnie bakterie z rodzaju Bifidobacterium lactis mogą poprawiać funkcje metaboliczne i sprzyjać redukcji masy ciała(5, 1)FF.

Jednym z probiotyków obecnym na Polskim rynku jest gama probiotyków marki SUNVIO, które oprócz bakterii probiotycznych zawierają liczne metabolity bakteryjne wpływające korzystnie na szereg procesów zachodzących w naszym organizmie. Z tego względu produkty marki SUNVIO są szczególnie wartościowym uzupełnieniem codziennej diety i sprzyjają zachowaniu i odtworzeniu prawidłowej mikroflory jelitowej.

Autor: Sylwia Witek

Bibliografia:
1. Barbara G., Feinle-Bisset C., Ghoshal U. C., Quigley E. M., Santos J., Vanner S., Vergnolle N., Zoetendal E. G. The Intestinal Microenvironment and Functional Gastrointestinal Disorders. Gastroenterology, nr 2016/Feb/18.
2. Sonnenburg E. D., Smits S. A., Tikhonov M., Diet-induced ectincyions in the gut mikrobiota compound over generation., Nature 2016, nr 529/7585, s. 212-5.
3. Roos N. M., Giezenaar C. G., Rovers J. M., The effects of the multispecies probiotic mixture EcologicBarrier on migraine: results of an open-label pilot study, Benef Microbes, nr 2015/ 6(5), s. 641.

print