Poznaj sekret długiego i zdrowego życia

+48 530 044 043 | e-mail: info@vivio.pl

TYLKO U NAS: RANKING 5 ZDROWYCH OLEJÓW. Sprawdź czy jest wśród nich ten, którego używasz w swojej kuchni!

Jakie oleje są najzdrowsze? Tłoczone na zimno, takie jak olej kokosowy, olej z orzechów włoskich, laskowych, konopny i krokoszowy. Takie oleje mają wysoką wartość odżywczą i jakość, choć są mało odporne na przechowywanie. Sprawdź które oleje nasza redakcja uznała za najzdrowsze i nacenniejsze dla naszego zdrowia. Oto RANKING 5 ZDROWYCH OLEJÓW.

Bez-nazwy-1 TYLKO U NAS: RANKING 5 ZDROWYCH OLEJÓW. Sprawdź czy jest wśród nich ten, którego używasz w swojej kuchni!

MIEJSCE 1. Olej kokosowy nierafinowany, tłoczony na zimno
Jedną z najważniejszych zalet tego oleju jest jego nierafinowana postać. Proces rafinacji zabija wartości odżywcze, a nawet powoduje, że olej staje się szkodliwy dla zdrowia.

Dlaczego olej kokosowy jest tak zdrowy?
Olej kokosowy w większości składa się ze średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych (MCFA), których organizm potrzebuje. Nie znajdziemy ich w innych produktach żywieniowych, stosowanych na co dzień, takich jak mleko, mięsio, czy jajka, bo w nich znajdują się głównie długołańcuchowe kwasy tłuszczowe (LCFA).
MCFA poprawiają samopoczucie i wspomagają krążenie krwi. Dzieje się tak, ponieważ inne organy, takie jak wątroba i pęcherzyk żółciowy nie potrzebują emulgować MCFA, dlatego zostaje on całkowicie przekształcony w energię. Jest to istotne szczególnie dla osób, które miały usunięty pęcherzyk żółciowy i w efekcie gorzej trawią tłuszcze.

Pozytywne właściwości oleju kokosowego wynikają też z obecności kwasu laurynowego, którego pochodna- monolauryn ma działanie antywirusowe, antybakteryjne i antygrzybicze i skutecznie walczy z wirusami powodującymi grypę, wirusem zapalenia wątroby typu C, a nawet wirusem HIV.

Bez-nazwy-1 TYLKO U NAS: RANKING 5 ZDROWYCH OLEJÓW. Sprawdź czy jest wśród nich ten, którego używasz w swojej kuchni! o9 TYLKO U NAS: RANKING 5 ZDROWYCH OLEJÓW. Sprawdź czy jest wśród nich ten, którego używasz w swojej kuchni!

Olej koksowy ma zastosowanie w kuchni i w kosmetyce
Jako środek spożywczy olej kokosowy, z uwagi na stałą postać nadaje się do smarowania pieczywa zamiast masła lub margaryny. Jest też używany do smażenia. W wysokich temperaturach olej kokosowy, w odróżnieniu od innych olejów nie pali się i nie jełczeje.
Na bazie oleju koksowego można przyrządzać ciasta, torty i czekoladowe desery. Rozpuszcza się w temperaturze ok. 26 stopni C i może być dodawany do dressingów i sosów sałatkowych.
W kosmetyce poleca się stosowanie oleju kokosowego na zniszczone i rozdwojone końcówki włosów. Używa się go do pielęgnacji matowych i łamliwych włosów, suchej i swędzącej skóry głowy i ciała. Może być stosowany jako balsam na skórę całego ciała i do depilacji oraz po jej wykonaniu. Można go stosować do demakijażu twarzy.

Olej kokosowy można kupić w dobrych sklepach ze zdrową żywnością i suplementami diety (sklep)

MIEJSCE 2. Olej lniany
Olej lniany zawiera duże ilości wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, których organizm nie jest w stanie samodzielnie wytworzyć. Są niezbędne do utrzymania prawidłowego poziomu cholesterolu. Szczególnie pozytywnie oddziałują kwasy Omega-3, które podwyższają jeden z podtypów tego kwasu- HDL2, uznanego przez badaczy za najskuteczniejszego w walce z miażdżycą.

Wielonienasycone kwasy tłuszczowe są głównym budulcem błon wszystkich komórek naszego ciała i biorą udział w stymulowaniu procesów życiowych. Reguluję ciśnienie tętnicze krwi, pracę układu sercowo-naczyniowego oraz ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego. Mają też duże znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania przewodu pokarmowego, układu oddechowego i nerek.

Bez-nazwy-1 TYLKO U NAS: RANKING 5 ZDROWYCH OLEJÓW. Sprawdź czy jest wśród nich ten, którego używasz w swojej kuchni! o9 TYLKO U NAS: RANKING 5 ZDROWYCH OLEJÓW. Sprawdź czy jest wśród nich ten, którego używasz w swojej kuchni! j8-1 TYLKO U NAS: RANKING 5 ZDROWYCH OLEJÓW. Sprawdź czy jest wśród nich ten, którego używasz w swojej kuchni!

Olej lniany powinien być przechowywany w zacienionym i chłodnym miejscu, najlepiej w lodówce. Wystawienie go na działanie promieni słonecznych lub podgrzewanie prowadzi do obniżenia zawartości cennych składników zawartych w oleju i obniżenia jego trwałości.

Olej lniany znajdziecie w sklepach ze zdrową żywnością (tutaj)

MIEJSCE 3. Olej z pestek dyni
Pestki dyni od dawna cieszą się popularnością i na dobre zagościły w naszej kuchni. Wszystko dzięki zawartości zdrowych kwasów tłuszczowych i witamin A, E, D, A i C. Są one smaczną i zdrową przekąską, choć nie tak znaną jak olej wytwarzany z nich.

Olej z pestek dyni jest polecany głównie w walce z pasożytami organizmu. Stosuje się go w leczeniu schorzenia prostaty i układu moczowego.

Bez-nazwy-1 TYLKO U NAS: RANKING 5 ZDROWYCH OLEJÓW. Sprawdź czy jest wśród nich ten, którego używasz w swojej kuchni! o9 TYLKO U NAS: RANKING 5 ZDROWYCH OLEJÓW. Sprawdź czy jest wśród nich ten, którego używasz w swojej kuchni! j8-1 TYLKO U NAS: RANKING 5 ZDROWYCH OLEJÓW. Sprawdź czy jest wśród nich ten, którego używasz w swojej kuchni! k9 TYLKO U NAS: RANKING 5 ZDROWYCH OLEJÓW. Sprawdź czy jest wśród nich ten, którego używasz w swojej kuchni!
MIEJSCE 4. Oliwa z oliwek
Jak się okazuje oliwa oliwie nierówna. Ważne czy pochodzi z pierwszego czy drugiego tłoczenia. Najlepsza jest oliwa z pierwszego tłoczenia i tłoczona na zimno. Jest nazywana „extra vergine”. Oliwa z drugiego tłoczenia to „olio di sansa di oliva” i ma postać rafinowaną. Jest znacznie tańsza i nie ma tak pozytywnych właściwości biochemicznych. Warto zwrócić na to uwagę, czytając etykietę.

Oliwa z oliwek dobrej matki ma na etykiecie opisaną kwasowość- od 0,2 do 0,8. Warto wiedzieć, że im mniejsza kwasowość tym oliwa jest lepszej jakości, ale i droższa. Wyższa ilość kwasów w oliwie oznacza zazwyczaj, że oliwa powstała z oliwek przejrzałych lub uszkodzonych przez pasożyty.

Zdecydowanie należy unikać zakupu taniej oliwy, oznaczonej jako „wytłoczona i butelkowana w UE”, ponieważ zazwyczaj są to połączenia oliwy lepszej i gorszej jakości. Najlepsze oliwy włoskie są oznaczone na butelkach literkami „DOP”, co oznacza, że pochodzą ze ściśle oznaczonych i kontrolowanych upraw oliwek.

Nowością jest oliwa z oliwek w postaci aerozolu, którą można kupić w dobrych sklepach ze zdrową żywnością (sklep tutaj)

Bez-nazwy-1 TYLKO U NAS: RANKING 5 ZDROWYCH OLEJÓW. Sprawdź czy jest wśród nich ten, którego używasz w swojej kuchni! o9 TYLKO U NAS: RANKING 5 ZDROWYCH OLEJÓW. Sprawdź czy jest wśród nich ten, którego używasz w swojej kuchni! j8-1 TYLKO U NAS: RANKING 5 ZDROWYCH OLEJÓW. Sprawdź czy jest wśród nich ten, którego używasz w swojej kuchni! k9 TYLKO U NAS: RANKING 5 ZDROWYCH OLEJÓW. Sprawdź czy jest wśród nich ten, którego używasz w swojej kuchni! k9-1 TYLKO U NAS: RANKING 5 ZDROWYCH OLEJÓW. Sprawdź czy jest wśród nich ten, którego używasz w swojej kuchni!

MIEJSCE 5. Olej z wiesiołka
Zdrowotne właściwości oleju z wiesiołka wynikają z obecności kwasu linolowego i gamma-linolowego (GLA). Kwas linolowy jest nienasyconym kwasem tłuszczowym z grupy Omega-6, niezbędnym w ludzkim organizmie. Reguluje czynności fizjologiczne w organizmie i bierze udział w przemianach biochemicznych. Wpływa też pozytywnie na skórę i dlatego jest składnikiem kosmetyków. Olej z wiesiołka zawiera aż 70% kwasu linolowego.

Kwass gamma-linolenowy to rzadko występujący kwas, mający właściwości obniżające ciśnienie i łagodzące stany zapalne i zespoły napięcia przedmiesiączkowego.

Olej z wiesiołka można kupić w sklepach ze zdrową żywnością i suplementami diety (sklep).

Bez-nazwy-1 TYLKO U NAS: RANKING 5 ZDROWYCH OLEJÓW. Sprawdź czy jest wśród nich ten, którego używasz w swojej kuchni! o9 TYLKO U NAS: RANKING 5 ZDROWYCH OLEJÓW. Sprawdź czy jest wśród nich ten, którego używasz w swojej kuchni! j8-1 TYLKO U NAS: RANKING 5 ZDROWYCH OLEJÓW. Sprawdź czy jest wśród nich ten, którego używasz w swojej kuchni! k9 TYLKO U NAS: RANKING 5 ZDROWYCH OLEJÓW. Sprawdź czy jest wśród nich ten, którego używasz w swojej kuchni! k9-1 TYLKO U NAS: RANKING 5 ZDROWYCH OLEJÓW. Sprawdź czy jest wśród nich ten, którego używasz w swojej kuchni! nn8 TYLKO U NAS: RANKING 5 ZDROWYCH OLEJÓW. Sprawdź czy jest wśród nich ten, którego używasz w swojej kuchni!

Choć oleje to w większości tłuszcze jednak są zdrowe. Zawarte w nich tłuszcze roślinne mają dobroczynne właściwości i warto na stałe wprowadzić je do swojej kuchni. Jeśli do tej pory nie były wam znane inne oleje oprócz tych tradycyjnie stosowanych w kuchni, jak rzepakowy i słonecznikowy to warto uzupełnić swoją wiedzę.

print