Poznaj sekret długiego i zdrowego życia

+48 530 044 043 | e-mail: info@vivio.pl

Miód manuka właściwości prozdrowotnych ma całą masę. Cena może niektórych odstraszać, ale jest to naprawdę dobra inwestycja. Dziś jest to produkt już coraz bardziej dostępny i kupimy go w sklepach ze zdrową żywnością np. tutaj.

Miód manuka – co to jest?

Miód manuka jest całkowicie naturalnym wytworem pszczół, który powstaje z nektaru kwiatów krzewu manuka. Porasta on tereny Nowej Zelandii i południowej części Australii. Tubylcy zamieszkujący przed wiekami tamte obszary czerpali szereg korzyści ze stosowania miodu manuka. Jego korzystne dla zdrowia właściwości rozpromował prof. Peter Molan z Uniwersytetu Waikato w Nowej Zelandii.

miod-300x300 MIÓD MANUKA Właściwości, cena, zastosowanie. Poznaj działanie!

MIÓD MANUKA właściwości

Każdy rodzaj miodu zawiera witaminy i związki, które w jakiś sposób wspomagają pracę organizmu. Istnieje wiele naukowych prac potwierdzających skuteczność miodu np. w walce infekcjami. Potwierdza to również tradycja stosowania miodu w medycynie naturalnej, jako środka na ból gardła czy kaszel.

Miód manuka jest interesującym produktem, po który często sięgają osoby dbające o zdrowy tryb życia. W obliczu zwiększającej się antybiotykoodporności, konieczne jest poszukiwanie nowych środków mogących  naturalny sposób zwalczać bakterie.

Miód manuka opiera się na nieco innym procesie działania, niż pozostałe miody. W popularnych m.in. w Polsce rodzajach miodu aktywność przeciwbakteryjna ma związek z wysoką zawartością nadtlenku wodoru, wysokim stężeniem węglowodanów i  niskim pH.

Bakterie, które atakują organizm w  środowisku naturalnym występują w postaci zbioru rozproszonych komórek (czyli tzw. postaci planktonicznej) albo w  postaci biofilmu.

Biofilm bakteryjny jest to wielokomórkowa struktura bakterii lub innych organizmów (np. grzybów), otoczoną tzw. macierzą. Biofilm może tworzyć się zarówno na skórze, jak i błonach śluzowych, zębach, ranach, czy pęcherzu moczowym.  Macierz takiego biofilmu powstrzymuje działanie antybiotyków.

Miód manuka jest niesamowitym produktem, który skutecznie działa zarówno na bakterie planktoniczne jak i biofilm. Wszystko za sprawą aktywnego składnika miodu, jakim jest metyloglioksal (MGO).

Badania na temat miodu manuka pozwalają znaleźć nowe perspektywy w leczeniu wielu schorzeń. Skuteczne przeciwdrobnoustrojowe działanie miodu może okazać się przydatne w dziedzinie leczenia ran, owrzodzeń, odleżyn, stopy cukrzycowej (więcej na ten temat w podanych źródłach).

manuka-miod-242x300 MIÓD MANUKA Właściwości, cena, zastosowanie. Poznaj działanie!

MGO i KFactor – co to oznacza?

Dostępne na rynku miody manuka mogą być opatrzone dwojakim oznakowaniem – MGO lub KFactor. Po raz pierwszy miód manuka zyskał oznaczenie MGO w 2007 r. Wskazuje ono na zawartość w produkcie methylglyoxalu. Im wyższe jego stężenie, tym lepsza skuteczność działania. Jeżeli kupujemy miód, na którego etykiecie znajduje się informacja MGO 250+ znaczy to, że w 1 kg tego miodu znajdzie się co najmniej 250 mg methylglyoxalu.

Inne oznaczenie – KFactor informuje nas o stężeniu drogocennego pyłku kwiatowego krzewu manuka w miodzie, jaki zakupiliśmy.  Spotykany symbol UMF – Unikalny Czynnik Manuka na poziom antybakteryjnych właściwości miodu.

Sprawdź pozostałe artykuły na temat korzystnych właściwości miodu.

manuka-1024x768 MIÓD MANUKA Właściwości, cena, zastosowanie. Poznaj działanie!

Źródła:

-M. Czajkowski, K. Czajkowska, M. Sokołowska-Wojdyło i inni, FARMACJA WSPÓŁCZESNA 2017; 10: 36-41 Miód Manuka i jego zastosowanie w medycynie.

-miodmanuka.info

-miód manuka właściwości


Also published on Medium.