Kawa pełna mocy- 3 przepisy na bazę do kawy z olejem kokosowym

Kawa to napój, po który sięgamy każdego dnia. Powstaje z palonych i zmielonych lub poddanych instantyzacji ziaren kawowca. Zazwyczaj pijemy ją na gorąco, a w okresie letnim popularna jest mrożona kawa. Skąd pochodzi? Jakie ma działanie i z czym ją pić, by pobudzała i dodawała energii? Sprawdź w artykule!

Historia kawy
Jedna z najbardziej popularnych używek na świecie, jaką jest kawa, pochodzi z Etiopii. Owoce kawowca były wykorzystywane w tym kraju już w I tysiącleciu p.n.e.. Gotowano je i podawano z dodatkiem masła i soli. Co ciekawe, nie były uprawiane, ale rosły w sposób naturalny.
Przypuszcza się, że w XIII lub XVI w. owoce kawowca zostały przywiezione przez arabskich kupców do Jemenu. Zgodnie z przekazami to tam miała powstać pierwsza metoda preparowania nasion poprzez ich prażenie, a następnie przygotowywanie na ich bazie napoju. Był on pity w całej Arabii, a Arabowie do dziś dostarczają na cały świat najwartościowszą i najdroższą kawę (1).

Odkrycie kawy wiąże się z ciekawymi legendami. Jedna z nich mówi o sufim – Shaikh ash- Shadhilim, który w trackie podróży po Afryce spotkał stado kóz, które wydawały mu się pobudzone. Spróbował rośliny, którą jadły i odkrył, że także na niego wpływa ona pobudzająco.
Podobną historię podał etiopski odkrywca – pasterz Kaldi.

Kawa szybko zdobyła popularność i już pod koniec XV w. w jednym z arabskich portów – Al-Mucha znajdował się duży ośrodek handlu ziarnami rośliny, nazywanej „kohwet”. W efekcie ekspansji arabskiej zwyczaj picia kawy rozprzestrzenił się na całym Bliskim Wschodzie. Na początku istniał zakaz picia kawy, co wynikało m.i.n. z krytyki rleigijnej na temat pobudzającego działania nasion kawowca. Z czasem zakaz zniesiono, a kontrowersje zniknęły.

Do Europy kawa trafiła na początku XVII w. i w niewielkich ilościach. Można było ją dostać były miasta portowe, takie jak: Amsterdam, Londyn i Hmaburd.
Kawa budziła spore kontrowersje na kontynencie europejskim. Uważano ją wręcz za napój szatana, wskazywano, że pochodzi z krajów arabskich. Z czasem zniknęły one, a kawa stawała się coraz bardziej popularna. Cały czas jednak monopol rynku był w rękach Arabów – aż do XVII w., kiedy ziarna zostały wykradzione i trafiły na plantację do Ameryki Południowej. W niedługo potem większość mocarstw kolonijnych posiadała już swoje plantacje.
Kawa stawała się istotnym towarem handlowym. W biednych krajach jej uprawa była szansą dla najbiedniejszych na poprawę sytuacji materialnej i na zarobek na plantacjach. Z drugiej strony nieurodzaj powodował wręcz krawędź bankructwa. Dopiero w latach 60. XX w. doszło do podpisania deklaracji, która gwarantowała państwom produkującym kawę stałe ceny, określające udział w rynku.

Obecnie kawa to, po ropie naftowej, najlepiej sprzedający się produkt. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych i popularnych napojów na świecie i wielu z nas nie wyobraża sobie bez niej rozpoczęcia dnia.

Poznaj fakty i mity na temat kawy. Zobacz w filmie –

A Wy, pijecie kawę? Jaki rodzaj kawy najbardziej lubicie? A może szukacie oryginalnych sposobów na jej parzenie jak jedna z naszych czytelniczek – Pani Karolina, która napisała, że od dawna szuka przepisu na „kawę mocy” z olejem kokosowym. Podajemy więc 3 wyjątkowe przepisy na kawę, która pobudza dodaje energii i pomaga obudzić się nawet po długiej, aktywnej i nieprzespanej nocy. A na początek jeszcze kilka słów o samym oleju kokosowym i o tym jak wpływa na nasz organizm (1).

Olej kokosowy – czym jest?
Olej kokosowy zaliczany jest do grupy olei roślinnych. Powstaje z kopry – twardego miąższu orzechów palmy kokosowej, która zostaje rozgrzana, a następnie przepuszczona przez prasę.
Olej koksowy zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe, w tym kwas laurynowy, którego jest najwięcej. Zawiera też kwas palimitynowy, kaprylowy i stearynowy. W skład oleju wchodzą również kwasy nienasycone, tj.: oleinowy z grupy Omega – 9 i linolowy z grupy Omega – 6. Olej kokosowy posiada strukturę molekularną, co oznacza, że wchłania się poprzez naskórek.
W oleju znajdują się także duże ilości witamin i minerałów, w tym: witamina E, przeciwutleniacze i inne (2).

Olej olejowi nierówny?
W przypadku oleju kokosowego stwierdzenie to ma dużo sensu. Okazuje się, że najbardziej wartościowym jest olej tłoczony na zimno – nierafinowany. Proces rafinacji, czyli podgrzania oleju do wysokiej temperatury powoduje, że jest on oczyszczany, ale traci też niektóre naturalne zalety (2).

Olej kokosowy + kawa – duet idealny?
Kto z nas nie lubi eksperymentować w kuchni i próbować nowych przepisów? Także, jeśli chodzi o poranną kawę i olej kokosowy. Co powiecie na ich połączenie?
Sprawdźcie ciekawe przepisy na kawę z pysznymi dodatkami. Może zainspirujemy Was do zrobienia takich w swojej kuchni?

1. Baza do kawy z olejem kokosowym i cynamonem, czyli zacznij dzień zdrowo i aktywnie!

Składniki:
• 1 łyżeczka cynamonu ( kupisz tutaj)
• 3/4 szklanki oleju kokosowego (tutaj)
• 1/2 szklanki miodu, np. wielokwiatowego
• 1 łyżeczka kakao. Można zastąpić zdrowym zamiennikiem- karobem (karob do kupienie tutaj). Karobu dodajemy jednak o połowę mniej niż kakao, czyli, w przypadku tego przepisu nie 1 łyżeczkę ale pół łyżeczki.

Wszystkie składniki dokładnie wymieszać na jednolitą masę. Zaparzyć kawę i dodać do niej 2-3 łyżeczki przygotowanej mieszanki.

PODPOWIEDŹ: Co zdrowego i korzystnego dla zdrowia zawiera taka mieszanka?
Cynamon przyśpiesza spalanie tłuszczu, miód jest naturalnym słodzikiem, wzmacniającym odporność, a olej kokosowy zawiera zdrowe kwasy tłuszczowe.

2. Late z olejem kokosowym, czyli wersja dla bardziej wymagających 🙂

Składniki:
• 1 szklanka świeżo parzonej kawy
• 1 płaska łyżka oleju kokosowego (do kupienia w dobrym sklepie internetowym- sklep)
• 1/4 łyżeczki wanilii (najlepiej kupić świeżą wanilię, w laskach i zużywać na bieżąco. Dobrą wanilię znajdziecie w sklepach internetowych- sklep)
• Szczypta mielonego cynamonu (tutaj)  lub gałki muszkatołowej (warto kupić całą i zmielić w domu, wedle potrzeb. Taka gałka jest aromatyczna i dużo lepsza niż mielona ze sklepu. Dobrą gałkę znajdziecie w sklepach ze zdrową żywnością i przyprawami- tutaj)

Do blendera wlać świeżo zaparzoną kawę, olej kokosowy i wanilię. Mieszać na najwyższych obrotach przez ok. 20 sekund. Przelać do szklanki i dodać szczyptę cynamonu lub gałki muszkatołowej.

PODPOWIEDŹ: Jeśli nie masz czasu na przygotowanie kawy w blenderze możesz dodać wszystkie składniki do kawy i wymieszać łyżeczką. Kawa nie będzie tak aromatyczna jak z blendera, ale i tak będzie smaczna 🙂

3. Arabica z masłem i olejem kokosowym domowej roboty

Składniki:
• 1 szklanka świeżo parzonej kawy typu arabica
• 1 łyżka masła kokosowego
• 15 g oleju kokosowego (tutaj)

Zaparzyć kawę ze świeżo zmielonych ziaren. Dodać 1 łyżkę masła kokosowego i 15 g oleju kokosowego. Wszystko razem przelać do blendera i miksować od uzyskania jednolitej konsystencji. Przelać do szklanki.

PORADA: Dla uzyskania jak najlepszego efektu nie powinno się mieszać składników łyżeczką, ale użyć blendera.

Uwaga! Masło kokosowe można zrobić samemu. Jak? Szybko i łatwo. I to z tylko jednego składnika- wiórek kokosowych. Wystarczy wsypać wiórki kokosowe do blendera i miksować na najwyższych obrotach. W zależności od tego, jaką konsystencję chcemy uzyskać, tak długo należy miksować. Na początku uzyskujemy „suchą papkę”, a w miarę miksowania masło staje się bardziej płynne i kremowe.

Masła kokosowego nie trzeba przechowywać w lodówce. Przechowywane w lodówce twardnieje i żeby nadać mu płynną postać należy zanurzyć je w misce z gorącą wodą.

Masła można używać do polewania owoców (w połączeniu z czekoladą), zamiast śmietanki do kawy, jako krem do rąk, smarować nim chleb, dosładzać koktajle itd.

Który przepis na „kawę pełną mocy” preferujecie? A może macie swoje sposoby na przygotowanie pysznej i aromatycznej kawy z dodatkiem zdrowych i pysznych produktów?

 

 

1. Historia kawy, http://www.milosnicykawy.pl/historia-kawy, dostęp: 6.07.2017 r.
2. Hubicz K., Olej kokosowy – nie tylko na włosy, twarz i ciało. Naturalny kosmetyk do pielęgnacji, http://www.poradnikzdrowie.pl/uroda/kosmetyki/olej-kokosowy-nie-tylko-na-wlosy-twarz-i-cialo-naturalny-kosmetyk-do-p_43360.html, dostęp: 6.07.2017 r.