Poznaj sekret długiego i zdrowego życia

+48 530 044 043 | e-mail: info@vivio.pl

Zaparcia to dolegliwość, która dotyka bardzo wielu osób. Nieregularne wypróżnienia potrafią być na tyle uciążliwe, że mogą znacznie obniżyć jakość życia. Poczucie dyskomfortu towarzyszy osobom z zaparciami w zasadzie ciągle i łączy się z występowaniem zaparć i wrażeniem przepełnionego brzucha.

Skąd się biorą zaparcia?

Jedną z podstawowych przyczyn występowania zaparć są błędy żywieniowe – za mało błonnika w spożywanym posiłku i zbyt mała ilość dostarczonych organizmowi płynów. Brak błonnika zaburza pracę jelit, a tym samym staje się pośrednią przyczyną zatrzymania stolca.

Zaparcia mogą być wywołane także niezdrowym trybem życia, któremu towarzyszy ciągły stres. Brak aktywności fizycznej, siedzący tryb życia, a nawet zbyt ciasna odzież również mogą stać się przyczyną uciążliwych zaparć. Zatwardzenia wywołać są w stanie nawet niektóre rodzaje leków i choroby.

zaparcia Jak wygrać z zaparciami?

Sposoby na walkę z zaparciami

Odpowiednie odżywianie, wzbogacanie menu o posiłki bogate w błonnik może skutecznie wyeliminować dolegliwości związane  z zaparciami. Najlepiej jeść produkty pełnoziarniste (tam błonnika jest dużo), amarantusa, otręby, dużo owoców i warzyw. Sprawdzą się również te w formie suszonej np. śliwki i morele.

W momencie, gdy wzbogacamy dietę o pokarmy z wysoką zawartością błonnika, powinniśmy pamiętać o zwiększeniu ilości spożywanych płynów (najlepiej używać niegazowanej wody mineralnej. Na przewlekłe zaparcia warto wypijać na czczo szklankę cieplej wody z cytryną.

Brak ruchu nie sprzyja prawidłowej pracy jelit, dlatego powinniśmy pamiętać o aktywności fizycznej. Wystarczy 20 min ruchu, aby jelita wzięły się do pracy.

Oczywiście, jeśli problem zaparć jest już tak dokuczliwy, że uniemożliwia normalne funkcjonowanie należy zasięgnąć porady lekarza.

 

 

 

 

  • Eliza Rydz

    Kogo ten problem nie dotknął ten nie zrozumie…na szczęście zmiana nawyków żywieniowych pozwoliła pozbyć się tego problemu na co dzień, ale przypomina się na delegacjach, bo włącza się silny stres związany z pracą i problem gotowy..doraźnie sięgałam po różne środki z różnym skutkiem, od braku efektu po wręcz mocne niekontrolowane przeczyszczenia..masakra, kiedy zamiast wygłaszać prezentacje zostałam raz uwięziona w toalecie..dopiero kiedy gastrolog przepisał mi czopki eva/qu do doraźnego stosowania poczułam się spokojniejsza, bo są bardzo skuteczne, ale działają też bardzo delikatnie..nie sięgam po nie często, ale na wszelki wypadek zabieram zawsze na wszystkie wyjazdy.