Poznaj sekret długiego i zdrowego życia

+48 530 044 043 | e-mail: info@vivio.pl

Alergia na gluten? Czym różni się od celiakii i jak sprawdzić czy ją masz?

Czasami mylimy alergię na gluten z celiakią. Tymczasem nie jest to tym samym, choć obie choroby należą do grupy nietolerancji pokarmowych. Gluten to jedno z najczęściej występujących alergenów. Jakie są jej objawy i co wolno jeść osobom mającym alergię?

Bez-nazwyttt-1 Alergia na gluten?  Czym różni się od celiakii i jak sprawdzić czy ją masz?  Celiakia- czym jest i jakie są jej objawy?
Jest to choroba o podłożu genetycznym, która trwa całe życie i charakteryzuje się nietolerancją glutenu i białka zapasowego, które znajduje się w zbożach, takich jak: pszenica, żyto, jęczmień i owies. Gluten, mający działanie toksyczne podczas celiakii, prowadzi do zaniku kosmków jelita cienkiego i wypustek błony śluzowej, które zwiększają jego powierzchnię i odpowiadają za wchłanianie składników odżywczych. Na skutek toksycznego działania glutenu wchłanianie pokarmu jest nieprawidłowe, co powoduje objawy kliniczne. Jedynym sposobem leczenia celiakii jest ścisła dieta bezglutenowa, stosowana przez całe życie.

Celiakia nie jest alergią, tak jak alergia na gluten, choć obie te dolegliwości są zaliczane do nietolerancji pokarmowych człowieka. Celiakia jest najpoważniejszą z tych nietolerancji i do niedawna była uważana za rzadkie schodzenie wśród małych dzieci, z którego wyrasta się. Jest to nieprawda. Z celiakii nie wyrasta się, jest to choroba, na którą cierpi przynajmniej 1% populacji, także w Polsce, a, jak dowodzą badania, liczby te ciągle rosną, co może być spowodowane coraz większym spożyciem glutenu i coraz większą wykrywalnością choroby.

Gluten jest czynnikiem toksycznym w celiakii. Dotyczy to zwłaszcza takich zbóż jak np. pszenica. Jest to szczególny rodzaj nietolerancji glutenu, który może dotyczyć nawet 6% populacji na świecie.

Alergia na gluten
Alergia na gluten występuje dość często. Wskazuje się, że dotyczy od 10 do nawet 25% osób, mających alergię pokarmową ma też objawy uczulenia na gluten.

Bez-nazwyttt-1 Alergia na gluten?  Czym różni się od celiakii i jak sprawdzić czy ją masz?  h7-kopia Alergia na gluten?  Czym różni się od celiakii i jak sprawdzić czy ją masz?  Objawy alergii na gluten
Objawy alergii na gluten pojawiają się tuż po zjedzeniu produktu, który zawiera gluten, ale, równie dobrze, mogą pojawić się też po jakimś czasie. Są uzależnione od wieku osoby chorującej.

U dzieci alergia na gluten najczęściej objawia sie przez atopowe zapalenie skóry, czasami objawami ze strony układu pokarmowego lub oddechowego. Z alergii na gluten większość dzieci wyrasta, w przeciwieństwie do celiakii.

U osób dorosłych alergia objawia sie najczęściej pokrzywką, obrzękiem naczynioruchowym, biegunką lub wstrząsem anafilaktycznym. U części osób dorosłych alergia pojawia się tylko przy jednoczesnym wysiłku fizycznym. Dodatkowo do wywołania objawów potrzebna jest duża ilość glutenu. Dorośli zmagają się z tą chorobą długo- przez wiele lat, w przeciwieństwie do dzieci, które wyrastają z tego.
Późne objawy alergii u osób dorosłych pojawiają się kilka godzin po zjedzeniu produktu, który zawiera gluten- maksymalnie do nawet dwóch dni od spożycia glutenu. Najczęściej jest to biegunka lub zaostrzenie atopowego zapalenia skóry.

Podobnie jak w przypadku celiakii, tak i w alergii na gluten podstawą leczenia jest dieta bezglutenowa.

Co jeść przy alergii na gluten?
Poniżej lista produktów, które mogą jeść osoby, zmagające się z alergią na gluten

• Produkty zbożowe
Do produktów zbożowych, które nie zawierają glutenu zalicza się: ryż biały i brązowy, kukurydzę, proso, amarantus, kaszę jaglaną z prosa, kaszę gryczaną, płatki ryżowe, kaszki dla dzieci ryżowe i kukurydziane, chrupki kukurydziane, popcorn, owies bezglutenowy, skrobia kukurydziana, skrobia z tapioki, pieczywo i makarony z mąk bezglutenowych.
• Do produktów mięsnych i ryb, które nie zawierają glutenu zalicza się: świeże, nieprzetworzone mięso, ryby i jaja.
• Do mleka i produktów mlecznych, które nie zawierają glutenu zalicza się: mleko świeże, mleko w kartonie, mleko zagęszczane, mleko w proszku, kefir, maślankę, jogurt naturalny, nieprzetworzony biały ser.
• Do tłuszczów, które nie zawierają glutenu zalicza się: masło, smalec, margarynę, olej roślinny i oliwę z oliwek.
• Do warzyw i przetworów z warzyw, które nie zawierają glutenu zalicza się: wszystkie warzywa w postaci świeżej i konserwowanej, które nie zawierają dodatków, warzywa strączkowe, ziemniaki i skrobię ziemniaczaną.
• Do owoców, które nie zawierają glutenu zalicza się wszystkie świeże i konserwowane owoce, które nie zawierają dodatków.
• Do cukrów i deserów, które nie zawierają glutenu zalicza się: cukier, miód, dżem, ciasta i ciasteczka upieczone z dowolnych produktów, kisiele i budynie z mąki ziemniaczanej.
• Do napojów, które nie zawierają glutenu zalicza się: herbatę, naturalną kawę, soki owocowe, wodę mineralną, kompoty, napary z ziół i czyste alkohole.

print